Proč studovat v zahraničí?

Proč se vyplatí investice do studia v zahraničí a co vám přinese jazykový kurz mimo ČR.
Autorka článku
Kristýna Hrůšová
16/10/2019
Často se také setkáváme s názorem, že stačí odjet za prací do zahraničí, že není nutné platit jazykovou školu. Toto bohužel není úplně přesné.

Proč vyrazit za studiem jazyka do zahraničí?

Nebudeme porovnávat dlouhodobé pobyty v zahraničí s večerním studiem v jazykových školách zde, v České republice. To bychom mohli využít příslovečného srovnání „nebe a dudy“.  Pojďme si ale srovnat studium doma 1-2x týdně s několikatýdenním jazykovým kurzem v zemi, kde se vyučovanou řečí mluví. Pro získání základů je domácí kurz jistě vhodný, stejně jako k udržení a rozšíření nabitých znalostí. Tyto kurzy jsou však v českém prostředí, kdy můžete použít češtinu vždy, když si nevíte rady. Nemáte tedy natolik silnou vnitřní motivaci a zůstávají vám zadní vrátka, o kterých vaše podvědomí ví a spoléhá na ně. V takovémto prostředí je téměř nemožné rozmluvit se a už vůbec ne naučit se v cizím jazyce myslet.

Studium v zahraničí

Od toho jsou zahraniční jazykové kurzy. Díky nim, že jste plně obklopeni cizím prostředím, soustředíte se pouze na výuku a zdokonalování a navíc se jazyk učíte prakticky neustále – každý den ve škole, odpoledne s ostatními studenty při konverzaci nebo při jakékoli jiné aktivitě. Výsledný efekt v porovnání s učením se 1,2x týdně je naprosto neporovnatelný.

Jazyková škola se vyplatí

Často se také setkáváme s názorem, že stačí odjet za prací do zahraničí, není nutné platit jazykovou školu. Toto bohužel není úplně přesné. V případě, že chcete pracovat někde, kde je nutná komunikace, tak zaměstnavatelé vyžadují minimálně středně pokročilou úroveň. Pokud však plánujete práci na farmách, sběr ovoce apod., pak vaše pokroky nebudou zdaleka takové, abyste si po několika měsících mohli říct, že jste si jazyk osvojili. Navíc – a to je smutná pravda – po návratu velmi budete velmi rychle zapomínat. Znalosti nabité ve škole jsou výsledkem logického procesu, nejsou pouze odposlouchané. Proto se uchovávají déle a po dosažení určité úrovně dokonce lidský mozek je příjme natrvalo – i kdybyste do konce života danou řeč již nikdy nepoužili. To je však možné pouze při cíleném, profesionály vedeném studiu.