Michal se s námi vydal na dvoutýdenní juniorský pobyt na škole BELS v St. Paul´s Bay s ubytováním v hotelu. Jak se mu na Maltě líbilo se dočtete níže.

 

17.7. večer jsem dle plánu přistál na Maltském letišti. Při svém prvním samostatném letu jsem byl přece jen trochu nervózní, ale mé obavy se ihned rozptýlily, když mě přivítala usměvavá delegátka. Po příjezdu do hotelu a krátkém briefingu jsem šel spát. Následující den se odehrál ve stejném formátu jako všechny další dny: snídaně, ranní program, oběd, lekce angličtiny, večere, večerní program a rozumná večerka ve 23:00 hod. Obměny byly samozřejmě v náplni jednotlivých  programů a lekcí, občas jsme měli volné dopoledne či odpoledne pro své osobní volno. Na Maltě člověk ale rozhodně neměl čas se nudit. Netrvalo to dlouho, já se se otrkal a začal si dělat nové přátele.

 

Jídlo bylo výborné, i kdyby jen kvůli jeho rozmanitosti a množství. V nabídce byla jak tradiční maltská jídla, tak i něco „ne-exotického“. Kde jinde si můžete třikrát denně dát dort? Ubytování se taky nedá nic vyknout. Bydleli jsme v hotelu, kde byl venkovní bazén, v hotelu byla Wi-Fi, na pokoji televize a v přízemí hotelu obchod, kde si člověk mohl udělat běžné nákupy.

 

Kolektiv byl rozmanitý, od Rusů, Holanďanů, Němců, lidí z Ukrajiny až po Španělky. Nejvíce ovšem převládali Italové.
Je to pochopitelné. Mají to na Maltu co by „kamenem dohodil“ a je to jejich oblíbená letní destinace. Něco jako je Chorvatsko pro nás Čechy.

 

Co jsem nečekal, a překvapilo mě, bylo, že první týden jsem byl v kurzu jediný Čech. Dokonce ani ze Slovenska nikdo nepřiletěl. Možná to byla náhoda. Alespoň jsem si ověřil, že je moje angličtina na dobré úrovni. Teprve v druhém týdnu dorazili dva lidé z Čech a dva ze Slovenska. Instruktoři a učitelé byli velmi přátelští. Někteří byli přímo z Malty a znali spoustu místních zajímavostí, o které se s námi rádi podělili.

 

Když jsem se jednou při koupání zranil, byli velmi ochotní a zajistili mi lékařskou péči, se kterou jsem byl moc spokojený.

 

Program byl pestrý a rozmanitý od výletů lodí, návštěvy hlavního města Valletty, výlety na různé pláže ostrova, kde jsme měli i večeři, koupání, návštěva místního supermarketu až po diskotéku nebo karaoke. Já osobně bych ocenil, kdyby se program ještě o něco více zaměřil na bohatou a jedinečnou místní historii, která mně nejvíce zajímá a fascinuje.

 

Naše návštěva historické pevnosti Rinella, proto patří mezi mé nejlepší vzpomínky. Golden bay beach, místní vyhlášená pláž, kam jsme se chodili koupat byla nádherná. Lekce samotné byly přiměřeně dlouhé a jejich obtížnost adekvátní běžnému studentu a pro mě osobně to byla jedna z nejzábavnějších částí pobytu. Lekce probíhaly v duchu skupinové práce, workshopu a jejich náplň tvořily převážně diskuze. Vynikající na rozšíření slovní zásoby a především užitečný tréning poslechu angličtiny na různé úrovni a s rozmanitým přízvukem.

 

Druhý týden probíhal obdobně, jen přijeli noví studenti, mezi kterými jsem si našel také nové přátele. Týdny po skončení jazykového kurzu, jsem stále v kontaktu se třemi přáteli, z různých zemí Evropy, které jsem na Maltě poznal.

Když se ke všemu přidá pěkná příroda, kouzelné a teplé moře, nejde nic jiného než prázdniny na Maltě všem doporučit. 

 

Michal